04
אוג

משפצים תוך כדי מגורים בנכס? כמה טיפים חשובים

אז החלטתם שהגיע הזמן לשפץ ולחדש את מראה הבית – עקב שינויים במבנה המשפחתי או פשוט כי הגיע הזמן להתאים אותו לסטנדרטים עיצוביים מודרניים. גייסתם את הסכום הנדרש ואתם מתחילים בשיפוץ הבית, אך בו בזמן אתם נאלצים להתגורר בבית. סביר להניח שצפויים לכם שבועות ואפילו חודשים של לחץ, רעש ולכלוך. זוהי פגיעה משמעותית באיכות החיים, אך המטרה היא שבסיום העבודה תחזרו לאיכות החיים שלכם ובתנאים משודרגים המתאימים לצרכים שלכם. שיפוץ תוך כדי מגורים בנכס אינו המצב האופטימלי מכיוון שהוא גורם לאי נוחות רבה למתגוררים בנכס ואפילו לאנשי המקצוע. אך יש רצוי ויש מצוי – בפועל, רובנו אינם יכולים להרשות לעצמם שכירת דירה חלופית לתקופת השיפוצים, מהלך הטומן בחובו גם עלויות נוספות כגון הובלה, אחסון וכדומה, כאשר נעדיף במקרים רבים להשקיע עלות נוספות זו בשיפוץ עצמו. לכן, אנחנו נאלצים לשפץ את הבית בעודנו מתגוררים בו. אז כיצד ניתן לעבור תקופה זאת בשלום?

טיפים לשיפוץ תוך כדי מגורים בנכס:

תכנית שיפוץ – כאשר מתייחסים לתכנית שיפוץ, אין המדובר ברעיונות כלליים שמוסברים לקבלן המבצע בעל פה, "על הדרך". רבים מתחילים שיפוץ שכזה ללא תכנית ובעצם עוברים מחדר לחדר, כאשר אינן יודעים בוודאות מה טומן בחובו היום הבא – לא מבחינת סדר עבודה, לא מבחינת חומרים, לא מבחינת לוחות זמנים – ובוודאי שלא מבחינת עלויות. שיפוצים המתנהלים בצורה זו הינם האהובים ביותר על הקבלן המבצע שכן העלויות, התוספות, השינויים, ההתחרטויות והתיקונים הנובעים מכך יאפשרו לו לחייב אתכם בעלויות שחורגות בהרבה מהתכנון הראשוני. אך חמור מכך – התוצאה תהיה עיצוב פנים שהוא סוג של פשרה, פשרה אתה תצטרכו לחיות זמן רב. הדרך להימנע ממצב זה הינה לתכנן מראש את כל מהלך השיפוץ, כאשר מתחילים דווקא במראה הסופי אליו שואפים, ואז מפרקים את המראה הסופי לתתי תכניות עבודה לקבלן ולאנשי מקצוע – הריסה, בנייה, חשמל, אינסטלציה, מטבח, מיזוג, פריסות, תאורה וכדומה. תכניות אלו יאפשרו גם ליצור כתב כמויות מסודר ומפורט שעל פיו הקבלן יתמחר את העבודה ויוכל להתחייב ללוח זמנים מוגדר. כתב הכמויות יאפשר גם לבצע הזמנה מדויקת של חומרי הבנייה הנוספים (כגון ריצוף וחיפויי קירות) וללא חסרים שיגרמו לעיכובים מיותרים. כפי שניתן להבין מהכתוב, תכנון שכנ"ל, על כל הכרוך מכך, חייב להיות מבוצע על ידי מעצבת פנים מנוסה, שתסייע לכם להגיע לעיצוב הפנים המבוקש על פי רצונכם וטעמכם העיצובי – במינימום עלויות וחשוב מכך, עקב מגורכם בנכס בזמן השיפוץ – במהירות האפשרית.

לוח זמנים – שיפוץ הבית הוא תהליך מורכב הכולל תיאומים בין קבלנים, אנשי מקצוע וספקים והתהליך כולו נעשה בשלבים. ישנם שלבים הכרחיים שיש לסיים לפני המעבר לשלב הבא, אולם, עצם העובדה שאתם מתגוררים בנכס בזמן השיפוץ מעצימה את הצורך בלוח זמנים מהודק, שכן יש לשלב בתכנון העבודה, ומראש, את תזוזת דיירי הבית לאזורים הפנויים. בתוכנית השיפוץ, אותה תכין לכם מעצבת הפנים, יפורט גם נושא זה, כמו גם התיאומים בין בעלי המקצוע השונים, הזמנות מספקים, התקנות ופיקוח, וכל מה שניתן כדי לסיים את השיפוץ במהירות האפשרית

שיטת האזורים הסטריליים – שיפוץ הבית, בין אם עובדים על פי תכנית מסודרת בליווי מעצבת פנים ובין אם לאו – יוצר לכלוך בלתי נסבל. מעצבת פנים, מקצועית ככל שתהיה, לא תוכל למנוע את ענני האבק הנוראיים הנוצרים בעת חיתוך קיר באמצעות דיסק לשם העברת נקודת חשמל, כמויות הבטון שנופלות בעת העברת נקודת ניקוז חדשה למזגן, או את נפילת שאריות הקרמיקה במבואה בעת פינויה מחדר הרחצה. מה שכן תוכלו לעשות זה להגדיר אזורים סטריליים, כלומר אזורים אליהם לקבלן אסור להיכנס עד שהוגדר אחרת, ולסגור אזורים אלו באמצעות וילונות ניילון עבים או אף באמצעות קירות גבס זמניים. שימוש בשיטת האזורים הסטריליים תקל מאוד על המגורים בבית בזמן השיפוץ, כאשר ניתן אפילו לאפשר לקבלן ליצור מעבר זמני בין חדרים על ידי שבירת פתח מעבר ביניהם, כדי שלא יצטרך להיכנס באזורים סטריליים כדי לעבור מחדר אחד לשני. שבירת פתח בקיר למטרה זו אולי נשמעת קצת קיצונית אבל היא אינה כזאת, ותקל על המגורים בבית תוך כדי השיפוץ.

הגנה על ריהוט ורכוש – אנשי המקצוע, רובם ככולם יש לומר, אינם זהירים במיוחד, ויש לקחת בחשבון שכל פריט הנמצא בסמיכות לאזור אותו משפצים – ייפגע. מספר בעלי מקצוע העובדים יחדיו באותו אזור, כלי העבודה בהם משתמשים וכל זאת בשילוב חומרי הבניה יגרמו להרס הרכוש, ולא משנה כמה יבטיחו בעלי המקצוע שיזהרו. המצאות הריהוט ורכוש אחר בסמיכות לבעתי המקצוע גם תפריע ותאט את קצב העבודה. בעלי המקצוע עובדים בצורה הטובה ביותר ללא הפרעות של ריהוט ורכוש באזור אותו משפצים.

לסיכום, למרות שמגורים בנכס בזמן שיפוץ אינו קל, על ידי שמירה על הכללים המתוארים ניתן להפוך את התהליך לנסבל, מהיר וממוקד, כך שתוכלו ליהנות מפירות השיפוץ כמה שיותר מהר, ולאורך זמן.