06
נוב

עיצוב פנים בתקציב מוגדר מראש

מתכננים לשפץ את הבית ולתת לו מגע עיצובי וייחודי? רבים עושים שיפוץ באופן נקודתי, כלומר משקיעים תקציב פנוי בשיפוץ חדר מסוים, נאמר חדר רחצה, ולאחר מכן עוברים לשיפוץ חדר נוסף, וכל זאת ללא תכנית מסודרת. בעצם, נכנסים לתהליך שתחילתו ידועה, אולם סופו לוט בערפל – הן מבחינת תקציב והן מבחינת לוח הזמנים, שכן בשיפוץ המתנהל בצורה שכזו תמצאו את עצמכם ללא כסף לסיים את כל השיפוץ כפי שתכננתם מכיוון שהעלות האמתית של שיפוץ חדר אחד או שניים גבוהה הרבה יותר ממה שתוכנן. זוהי אינה הדרך הנכונה. עיצוב פנים צריך לעשות על פי תקציב מוגדר מראש המגובה בתוכנית מסודרת.

תקציב פנוי הינו הבעיה של כולנו ולכן חשוב להתנהל בחכמה. פיזור כספים על שיפוצים נקודתיים מבלי תכנית שיפוץ הכוללת את כל הפרטים הינה טעות. התקציב עצמו אינו הסיבה היחידה לצורך בתכנית עיצוב אך יש לה עליו השפעה מכרעת. תכנית עיצוב תאפשר לנו לקבל הצעות מחיר מדויקות על פי כל פריט – עבודה וחומרים, ולדעת מראש מהי העלות הכוללת. כך ניתן גם לבצע שינויים בתכנית כדי לעמוד בדרישות התקציב באם היו חריגות, ולוותר על פריטים פחות חשובים – כאלו שתוכלו להוסיף גם בעתיד בלי לשנות תשתיות (קירות, חיפויים, חשמל וצנרת). כך, תוכלו להשקיע את כספכם הפנוי למטרה זו בצורה היעילה ביותר, לסיים את השיפוץ בהצלחה, כך שגם תרגישו הבדל ברמת החיים בבית. בהמשך – ברגע שיתאפשר, תוכלו לתת נגיעות נוספות כדי להגיע למראה הסופי הרצוי. מעצבת פנים תוכל להכין לכם תכנית עיצוב מדויקת על פי תקציב מוגדר מראש.

לאחר שהוגדר תקציב השיפוץ, לאחר שיש בידכם הצעות מחיר על פי פרטי העבודה והחומרים המצוינים בתכנית השיפוץ, ולאחר שבחרת את הקבלן, בעלי המקצוע והספקים – חשוב לדון גם בפרטי התשלום, כלומר לוח הזמנים לתשלומים. רבים מהקבלנים יאמרו כי אינם מתחילים לעבוד ללא תשלום מקדמה של כ-40% מהסכום ויש כאלו שאף יהיו חוצפנים דיים כדי לדרוש את התשלום כולו מראש כדי "לקנות חומרים" וכיוצא בזה. נעשה כאן חריגה קלה מהנושא ונסביר כי לקבלן מקצועי בעל רצף עבודות יהיו חשבונות קרדיט אצל מספר ספקים מרכזיים של "חומר שחור", כולל הובלות מנוף של חומרים. כמו כן, כמובן שקבלן מקצועי מחזיק ברשותו את כל כלי העבודה הנדרשים לביצוע. כאשר קבלן שיפוצים מעלה דרישה של תשלום מקדמה גדולה יש לחשוד מיד שלאותו קבלן אין רצף עבודות ואין חשבונות קרדיט אצל ספקים. קבלן רציני ומקצועי יבקש מקדמה סמלית רק לאחר ש"יראה נוכחות", כלומר לאחר שיעביר כלי עבודה למקום ויתחיל להעמיס "חומק שחור". קצב התשלומים עצמו הינו כקצב העבודה, על פי התקדמות בלבד, כאשר 10% אחרונים משולמים אך ורק לאחר שהקבלן פינה את הנכס וסביבתו מציוד ופסולת לחלוטין! כך, אתם נשארים בשליטה ותמנעו מעימותים עם קבלנים שקיבלו את מלוא כספם אך לא סיימו את העבודה כנדרש.

חריגות תקציב
תכנית שיפוץ מסודרת המגובה בהצעות מחיר מספקים וקבלנים תעזור בשמירה על מסגרת תקציב ולהימנע מהוצאות מיותרות. יחד עם זאת, רצוי לקחת בחשבון הוצאות בלתי צפויות, כגון תשתיות השונות מהמצוין בתוכניות המקוריות אותן קיבלתם מהעירייה – ייתכן שבנכס שרכשתם בוצעו שינויים במהלך השנים, כאלו שלא מצוינים בתוכנית המקורית ושמתגלים רק בעת העבודה עצמה. החל מקו ביוב שהוזז, קורות שהוספו וכדומה. כדי להימנע ממצב בו הפתעה שכזו גורמת לשינויים דרסטיים במהלך השיפוץ, כדאי תמיד להשאיר כ 15% מהתקציב הזמין כתקציב למקרים של הוצאות בלתי צפויות. כלומר, אם תקציב השיפוץ שלכם הוא 200 אלף שקלים, הכינו תכנית עיצובית לפי תקציב של כ- 170 אלף שקלים ושימרו את השלושים הנותרים למקרים של הוצאות בלתי צפויות. במקרה ה"גרוע" תוכלו להשתמש בכסף זה לשם טיול בחו"ל כמנוחה מהשיפוץ.