29
יול

מתכננים לשפץ? מדוע ליווי של מעצבת פנים כה חשוב?

רוצים לחדש את חדר האמבטיה, להחליף את החרסינות הישנות, לחדש את הצבע המתקלף, לתקן את הסדקים בקירות, את כתמי הרטיבות או אולי לעשות שיפוץ כללי הכולל שבירת קירות ושינוי בתשתיות? היקף השיפוץ אינו משנה – שיפוץ הבית, בכל היקף שהוא, מהווה נטל כלכלי כבד על המשפחה. עלות חומרי הבנייה, העבודה, התאורה, הריהוט והאביזרים מצטברת לסכומי כסף גבוהים, ובאופן טבעי כולנו מחפשים לחסוך בהוצאות. הצורך בחיסכון הוא מובן, על אחת כמה וכמה במדינתנו בה עלות המחייה גבוהה. לא אחת, נטל כלכלי זה מוביל גם לנטל רגשי. ההתמודדות עם אנשי המקצוע, העלויות והטעויות הנערמות תוך כדי השיפוץ והתארכות זמן השיפוץ אינן פשוטות ומשפיעות רבות על הגרעין המשפחתי. הטעות הגדולה שרבים עושים היא הוויתור על מעצבת פנים לצורך השיפוץ. עבור רבים הוצאה זו נתפסת כמותרות והם מחליטים לוותר על שירותי מעצבת פנים לצורך עיצוב הבית. אך האמנם זוהי ההחלטה הנכונה? האמנם ליווי של מעצבת פנים הינו מותרות? מה הם היתרונות של מעצבת פנים?

שיפוץ הבית, בכל היקף שהוא, החל מנגיעות עיצוביות קלות (הום סטיילינג) ועד לשיפוץ כללי בליווי של מעצבת פנים אינו מותרות. העבודה יחדיו עם מעצבת פנים טומנת בחובה מספר יתרונות מרכזיים:

עלויות, או במילה אחרת – תכנון, תכנון ושוב תכנון. שיפוץ אינו תהליך פשוט. קבלן השיפוצים יכול לבצע את העבודה עצמה אבל כפי שהפרדת רשויות חשובה במדינה דמוקרטית – כך היא חשובה גם בשיפוץ. רבים עושים טעות ומפילים את תכנון השיפוץ על קבלן השיפוצים עצמו, לאחר שמסבירים לו באופן כללי מה רוצים. מבחינת הקבלן זו האופציה המועדפת שכן בהעדר תכנית מסודרת – הוא יוכל לעשות מה שהוא רוצה, לתמחר בצורה כללית ובמהלך השיפוץ "לגלות" אין ספור בעיות שיובילו לעלויות רבות נוספות, לקיצורי דרך ולמצב סופי שלא דומה כלל לתכנון המקורי – ובעלות גבוהה יותר.

מעצבת הפנים, לעומת זאת, עוסקת קודם כל בתכנון – תכנון מלא של תהליך השיפוץ, כולל הדמיות תלת ממדיות, תכניות חשמל, אינסטלציה, תאורה, גבס, מיזוג וריהוט – ולא פחות חשוב מכך – כתב כמויות המתבסס על תכניות אלו, והמהווה חוזה מול הקבלן המבצע, כך השיפוץ יתבצע באופן מדויק על פי התוכניות, בעלות מוסכמת מראש, ללא הפתעות, ללא תירוצים, ללא "לא ידעתי לא שמעתי", ותחת לוח זמנים מוסכם מראש – לוח זמנים המתבסס על תכנון ולא על "נראה לי". מעצבת הפנים מעורה גם במחירי השוק, ועצם פירוק עבודת הקבלן ע"פ כתב כמויות תמנע מהקבלן המבצע לתמחר בצורה לא הוגנת, מה גם שעצם הנוכחות של מעצבת הפנים, המכירה את מחירי השוק, תמנע ממנו מראש לנסות ולעשות קופה. החיסכון בעלויות, בזמן, ולא פחות חשוב – בעצבים, הופך את עלות מעצבת הפנים לזניחה ועד ללא מורגשת.

הרמוניה ופונקציונליות. אנשים רבים המשפצים את ביתם שואפים להגיע לרמה עיצובית כפי שאולי ראו במגזינים, באינטרנט ואפילו בבתי מלון. לפעמים יש לכם רעיון כללי אבל בפועל אינכם יודעים איך ליישם אותו. אולי ראיתם מוטיבים עיצוביים שמצאו חן בעיניכם ואתם מבקשים לשלב אותם בעיצוב הבית, אך ללא מגע ידה של מעצבת פנים הביצוע יהיה כושל, כזה שלא משתלב עם הקו העיצובי הכללי של הבית במקרה הטוב, וכזה שפוגע בפונקציונליות במקרה הפחות טוב. עבודה עם מעצבת פנים מאפשרת לכם להגיע לשלמות – עיצובית ופונקציונלית, כזו שלוקחת בחשבון את צרכי המשפחה לטווח קצר וארוך. מעצבת הפנים לוקחת בחשבון את כל הפרטים הקטנים מצד אחד, ורואה את התמונה הכללית של העיצוב מצד שני, וכך מכינה לכם תכנית עיצובית אשר לוקחת בחשבון את הצרכים שלכם, סגנון החיים והקו העיצובי אשר מוצא חן בעינכם. התוצאה הסופית היא עיצוב הרמוני ובית שנעים לחיות בו, בעיצוב שלא נמאס או יוצא מהאופנה. מעצבת פנים העוסקת בנושא באופן יום יומי יודעת לעשות זאת בצורה היעילה ביותר, מכירה את כל הטרנדים העיצוביים, חומרי הבנייה והאביזרים החדשים ביותר שיש לשוק להציע.
לסיכום, מעצבת פנים יכולה לעזור לכם להפוך דמיון למציאות; לא קל להסביר את מה שאתם רואים בדמיונכם לאנשי המקצוע. בעזרת המעצבת תוכלו להפוך את הרעיונות הכללים שיש לכם לתכנית עבודה עבור אנשי המקצוע. ואם אתם חסרי רעיונות בכלל? על אחת כמה וכמה תצטרכו את עזרתה של מעצבת פנים.